| Cipryx1 a întrebat:

Rozeta este o arma legala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca atare nici o arma nu este legala sau ilegala.
Ilegal este sa detii fara drept sau sa folosesti fara drept o arma, indiferent de care.
Rozeta nu este socotita arma decat daca este folosita pentru atac si nu ai voie cu ea la manifestatii sau in locuri publice.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este considerată armă albă și răspunzi penal dacă și o folosești!
Pa, pa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este legala atata vreme cat ai permis de port arma pentru arme albe si o folosesti in interes de autoaparare. Fara sa ai permis de port arma raspunzi penal (indiferent daca doar te aperi cu ea) pentru posesie si uz de arme albe.

| miki1for1you a răspuns:

Daca un politist te depisteaza intr-un loc public, avand asupra ta un astfel de obiect, iti intocmeste dosar de cercetare penala si risti o pedeapsa cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani.
Pentru binele tau, iti recomand s-o pastrezi doar acasa, daca detii asa ceva. happy