| Analex17 a întrebat:

Sal. Spuneti-mi si mie care e baza legala referitoare la cine are dreptul de a anula/modifica/ignora o decizie medicala. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de caz.
De ex. o comisie medicala poate anula/modifica o decizie a unui medic, anularea insemnand si ignorarea deciziei medicului, baza legala fiind in legea care reglementeaza un domeniu, de ex. legea pensiilor in ce priveste pensia de invaliditate sau legea persoanelor cu dizabilitati privind incadrarea in grad de handicap.
De asemenea si o instanta de judecata o poate face, in cazurile cand persoana nemultumita ataca decizia comisiei medicale.

| Analex17 explică (pentru Ioandelasal):

Asa gandesc si eu, intrebam de o lege care sa spuna gen decizia unui medic de o anumita specialitate poate fi modificata/anulata tot de un medic cu aceeasi specialitate, dar cu rang superior in ierarhie sau cum sunt ei ierarhic. Multumesc pentru raspuns.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Analex17):

O comisie medicala de specialitate, Colegiul medicilor.

| ioana748 a răspuns:

O alta autoritate medicala. Cum spui si tu.