| anonim_4396 a întrebat:

Salit TPU! Va rog sa imi spuneti cei care cunoasteti ce inseamna notiunea de "copie certficata de CCO"? Trebuie legalizate la notar acele documente si atasate apoi la dosar sau sunt valabile si fotocopiile? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Copie certificata conforma cu originalul. Depinde unde le duci. In general aceste copii trebuiesc legalizate. La banca, de exemplu, nu trebuie intotdeauna legalizata. Nu stiu de ce dosar vorbesti!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Trebuie atasate la dosarul de inscriere pentru master.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copie certificata este o copie pe care un functionar de la institutia/organul/firma unde ai nevoie de ea o confrunta cu originalul si apoi scrie pe ea mentiunea "Conforma cu originalul" sau "Certific ca prezenta copie este conforma cu originalul" si semneaza. S-a introdus aceasta, inclusiv pentru institutiile de invatamant, pentru a nu mai fi nevoie de legalizarea copiilor de catre un notar.