| paraziti2009 a întrebat:

Salut acum o saptamana un coleg mi-a spart telefonul si nu vrea sa mi-l faca si doresc sa stiu daca pot apela la politie a vorbit si mama cu mama lui si masa a zis ca ea nu plateste nimic ce lu fisu când ii s-a spart telefonul l-a reparat cineva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca l-a spart intentionat sau din greseala.
In primul caz poti sa faci plangere penala pentru distrugere, in al doilea caz cauza este numai civila.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Depinde si cati ani are colegul, cei sub 14 ani nu raspund penal.

| paraziti2009 explică (pentru Ioandelasal):

Are 15 ani colegu si mersi mult ai funda pentu nelamurire

| Ioandelasal a răspuns (pentru paraziti2009):

Imi dai funda pentru "nelamurire"? Cu ce nu esti lamurit?

4 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, poti sa depui plingere. Explica totul exact cum a fost. Mama lui va trebui sa plateasca daca nu stie sa-l educe.

| teo_7965 a răspuns:

Nu cred ca s-ar implica politia in asa ceva, plus ca n-ai nici o dovada ca el l-a spart.