| anonim_4396 a întrebat:

Salut all! Am o întrebare.
Deci de exemplu dacă eu sunt din Vaslui pot sa fac pașaportul in Timișoara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, doar daca ai acolo resedinta (flotant) ori esti in imposibilitate de a te deplasa la Vaslui.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15.(1) Paşaportul simplu electronic se eliberează, la cerere, cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate.
  (2) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice se depun personal de către solicitanţi, în ţară, la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a căror rază de competenţă au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, iar în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României.
  (3) În cazul în care solicitantul paşaportului simplu electronic nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţă, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple."

| GdX a răspuns:

Poti orinde in tara sa iti faci pasaportul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar la Focsani sau Radauti; din simplu motiv ca nu stii cand se foloseste DECI.

| mihaicelsfant a răspuns:

Cel mai bine sa suni si sa intrebi.