| 21312gg a întrebat:

Salut.Am 15 ani si as dori sa plec (singur) in Italia pentru cateva saptamani apoi sa ma intorc cu fratele meu.Problema este ca nu stiu daca pot iesii din tara.Parintii sunt de acord.As vrea sa stiu daca imi trebuie un insotitor, sau doar procura cu acordul parintilor pe propria lor raspundere.Tin sa precizez ca am mai fost in Italia cu mama.Raspunde-ti doar daca stiti in proportie de 99%. Multumesc anticipat.Dau si funda celui mai explicit raspuns

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este, intr-adevar, obligatoriu sa ai un insotitor precum si o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti. In aceasta declaratie, parintii pot desemna ca insotitor chiar compania de transport autorizat cu care vei calatori( in cazul calatoriei cu avionul mentioneaza numele companiei care efectueaza zborul respectiv iar in cazul calatoriei cu autocarul, desemneaza, inscriind la insotitor numele companiei rutiere de transport international de persoane ).De asemeni, daca doresc, parintii pot nominaliza persoana din cadrul companiei de transport care te va insoti.
NU este obligatorie nominalizarea persoanei fiind suficienta doar mentionarea numelui companiei de transport.

Pe site-ul oficial al Politiei de frontiera (http://www.politiadefrontiera.ro/) vei gasi in sectiunea " conditii de calatorie->cetateni romani->minori" toate informatiile necesare inclusiv modelul declaratiei notariale.

| 21312gg explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc foarte mult.Chiar m-ai lamurit.Asta voiam sa aflu, drept urmare tu vei primii funda :*

| alessia5158 a răspuns (pentru 21312gg):

Vacanta placuta si numai bine!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie autentica a ambilor parinti, facuta la un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major, acesta poate fi, dupa caz, soferul masinii, personalul de bord de pe avion sau tren.

| UnBaiat439 a răspuns:

Iti trebuie imputernicire ca sa treci granita. Adica te suci la politie semneaza mama si tata un document si poti pleca. Succes

| UnBaiat439 a răspuns:

Iti trebuie imputernicire ca sa treci granita. Adica te duci la politie semneaza mama si tata un document si poti pleca. Succes

| 21312gg explică (pentru UnBaiat439):

Nu stii despre ce vorbesc si nici macar ce am intrebat...

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Din cate stiu eu, minorii nu pot calatori neinsotiti in afara tarii. Nici macar cu procura. Iti recomand sa intrebi la un birou al unei firme care se ocupa cu transport persoane international. Daca mergi cu parintii cand intrebi, vei afla si cateva "smecherii", care se pot face in cazul tau(tie nu o sa iti spuna). Te astept in Italia la o cafea.

| 21312gg explică (pentru oldbluegrumpyman):

M-ai facut curios cu "smecheriile"laughing ia zi-mi si mie laughing

| PatriciaTimis a răspuns:

Da poti.;-)

| 21312gg explică:

As dori sa stiu daca pot pleca cu avionul singur cu procura de la parinti