| Atsyxyvb4b4 a întrebat:

Salut
Am 17 ani și as vrea sa lucrez în Italia la un hotel
Mama unui prieten este manager acolo asa ca as putea lucra acolo
Dar am voi sa merg eu ca minor ( cu procura de la părinți și pașaport) în Italia fără sa meargă un părinte/ membru de familie?
Adica cu un prieten de familie!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ambii parinti dau o declaratie autentificata la un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica ca insotitor major pe prietenul de familie atunci poti pleca, bineinteles daca prietenul este major.

| Atsyxyvb4b4 explică (pentru Ioandelasal):

Înțelesesem ca trebuie sa ma ia cineva im spațiu sau cv de genu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Atsyxyvb4b4):

Nu in spatiu, ci ca TUTORE LEGAL.
Adica, care te insoteste pe toata perioada calatoriei in starinatate si raspunde de tine, in fata legii.
Ma indoiesc ca Italia angajeaza minori romani...dar daca femeia aia face ilegalitati, este problema ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai acasa cel mai bine, aia este mama prietenului tau nu este mama ta, si daca ti se intimplă ceva ea nu i si va asuma raspunderea in fața legii pentru tine, nu esti al ei, cel mai bine cauta ti aici serviciu, dar si mai bine este sa te ti de scoală sa faci un liceu o facultate ca asa vei avea un viitor, decat sa mergi in Italia la niste străini pe care îi doare in cot de tine. Unde o sa stai in Italia la cine? Crezi ca mama prietenului tau te ia in spatiu? Ea are casa ei in Italia sau sta si ea in chirie ca toti Românii? Sau mai rau, ajungi boschetar pe strazi muritor de foame, pleci de acasa unde ai familie la niste sperante care nu sti sigur daca se vor realiza sau nu.