| Oprea_Matei_Cristian_1998 a întrebat:

Salut
Am chemat niste prieteni la mine sa bem si 3 dintre ei s. Au urcat in Masina tatei si cel care a condus nu avea carnet in momentul in care i. A oprit politia. Mentionez ca eu nu eram in Masina iar cel care conducea era si baut. Politia m. A luat si pe mine la sectie dar ulterior m. Au lasat sa plec spunand ca n. Au treaba cu mine. Intrebarea este o sa se ajunga sa afle si tata chestia asta sau se rezuma doar la cei care erau in Masina? Eu le. Am răspuns politistilor ca am incredintat Masina unuia cu carnet care la momentul respectiv nu bause si nu aveam la cunoştinţă faptul ca el l. A lasat sa conduca pe altul dupa ce am baut cu totii.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi ascultat doar ca martor, daca toti ceilalti vor sustine varianta ta. In caz contrar, daca vor spune ca tu i-ai incredintat masina celui gasit la volan atunci vei avea si tu dosar penal.
Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca taica-tu va afla, cand va primii raportul de la Politie.
Este caz penal cu tipul care a sofat si baut, dar mai ales ca a condus, fara permis de conducere, putand face puscarie.

| Oprea_Matei_Cristian_1998 explică (pentru Violleta2022):

Dar ideea e ca el nu ar avea nicio problema, gen pentru incredintare, iar daca el sau eu nu facem plângere pentru furt aia nu o sa aiba dosar si pentru asta

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Tatal tau va afla oricum. E masina lui si va fi cel putin informat de politie, daca nu chiar chemat pentru lamuriri. Iar tu daca ai mintit ca ai dat masina unuia cu carnet, vei avea mari probleme ca martor mincinos.

| Oprea_Matei_Cristian_1998 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu eu am zis ca am dat Masina celui cu carnet, mai devreme cand nu era beat si ca i. Am zis sa lase cheile de unde le. A luat. Cateva ore mai tarziu ei au luat Masina iar eu nu stiam

| polk a răspuns:

Eu spun ca va afla, deoarece masina este a lui. Mai mult cred ca va pica de vina cel de care ai spus ca avea carnet si l-a lasat pe altul sa conduca fiind major deja.

| Vicensy a răspuns:

Ok ai scapat tu, dar el se alege cu dosar penal plus va fi instintat propietarul masini ca poate fi vorba de furt!

| Alex0023411 a răspuns:

V-a afla. pentru ca este proprietarul masinii care a fost oprita