| Albert2905 a întrebat:

Salut, am fost oprit de poliție conducând pe drumurile publice un scuter neavând permis de conducere si nici acte la moped.
La ce sactiuni ma pot aștepta?
O sa mi se ia dreptul de a conduce?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit 2 infractiuni: punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat si conducerea pe drumuri publice fara permis.
Vei fi urmarit penal si trimis in judecata pentru aceste fapte si poti fi condamnat penal, inclusiv la inchisoare, daca esti major.
Daca esti minor avand peste 14 ani se poate lua o masura educativa neprivativa de libertate sau chiar privativa de libertate, respectiv internarea intr-un centru educativ sau de detentie.
De asemenea poti fi amendat de 2 ori, daca scuterul nu avea ITP si tu nu aveai asigurare RCA.
Nu se ia nici un drept de conducere, fiindca n-ai avut unul.
Vei putea obtine permis de conducere doar dupa o perioada de timp, respectiv dupa 6 luni de la executarea condamnarii sau 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, daca aceasta a fost cu suspendarea executarii.

| darrio2007 a răspuns:

Ce drept sa-ti ia? Oricum nu aveai, neavand permis.
Vezi raspunsul lui Ioandelasal.

| alex2009 a răspuns:

Pai de ce nu ai intrebat politistul care sunt sactiunile?

| Violleta2022 a răspuns:

Pedeapsa este inchisoare d ela 1 la 3 ani daca ai condus un vehicul neimtariculat.
Si tot inchisoarea de la 1 la 5 ani pentru ca ai condus fara permis de conducere.
Dupa cum vezi ai doua incalcari legale seioase, amandoua soldandu-se cu inchisoare, dosar penal samd.

"Art. 334
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

https://lege5.ro/......odul-penal

"Art 335 Conducerea unui vehicul fără permis de conducere | Codul Penal Parte integrantă din Lege 286/2009
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

https://lege5.ro/......odul-penal