| DaniTDCI a întrebat:

Salutare TPU, pentru infractiunile de:
conducerea unui moped neinmatriculat pe drumurile publice si conducerea unui moped necorespunzator categoriei (scuter 125cc, din pacate nu am A1, am doar B) se poate anula permisul de conducere?
Am declarat la politie tot ce a fost mai important iar maine ma intalnesc cu avocatul sa stau de vorba, care sunt sansele sa mi se anuleze permisul de conducere, iar daca se intampla asta, cum il pot redobandi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz ca esti condamnat, indiferent de pedeapsa, se va anula permisul de conducere.
Il vei putea redobandi abia dupa reusita la examinare, pe care o poti sustine dupa 1 an sau dupa 6 luni, in functie de condamnare, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART. 116
  (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
oug 195/2002 (codul rutier)
Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracțiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) și (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) și (4) din Codul penal;

Cod Penal
art 335(2)
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.s: citindu-ti intrebarile anterioare, sincer, nu anularea permisului e cea mai mare problema a ta in momentul asta.

| DaniTDCI explică (pentru anonim_4396):

Caz de inchisoare nu e de oarece nu e fapta deosebit de grava, am si avocat bun, se ia inconsiderare si faptul ca totusi detin permis de conducere si cunosc regulile de circulatie, inca nu stiu nimic, ramane de vazut pe maine

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Nu la asta ma refeream, dar sa stii ca si asta e de luat in calcul.
Dar, tinand cont ca ai intrebat daca il poti conduce aici, ti s-a spus ca nu, si mai era si neinmatriculat...rezulta niste probleme de alta natura