| Anonimul366363 a întrebat:

Salut, am fost oprit in decursul zilei de ieri de un echipaj de politie și aveam asigurarea RCA expirata din 10.03. 2020 și mi-au ridicat plăcuțele și talonul. Țin sa precizez ca am primit dovada și procesul verbal cu care trebuie sa merg la poliția rutieră sa fac dovada plății asigurării RCA și sa îmi înapoieze numerele și talonul. Masina e trecută pe tatăl meu, pot merge eu cu dovada plății asigurării, dovada si procesul verbal sa ridic numerele si talonul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula numai proprietarul poate incheia asigurarea RCA sau o poti si tu dar numai cu o procura speciala de la tatal tau.
Exceptie este cazul cand tatal ti-a dat dreptul sa folosesti masina, trecandu-te pe certificatul de inmatriculare sau in baza unui contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).
In cazul exceptiilor indicate poti obtine asigurarea RCA si sa obtii restituirea certificatului de inmatriculare si a placutelor cu nr. de circulatie.

| Anonimul366363 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt trecut in asigurare ca și conducator deci asta nu e o problema, doar la serviciul rutier dacă ma duc eu cu documentele sa îmi restituie plăcuțele și certificatul. Dar ma gândesc ca dacă sunt trecut in asigurare nu ar fi o problema

| Brizbriz a răspuns (pentru Anonimul366363):

Da telefon direct la serviciul rutier si intreaba acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-e teama ca numai propietarul masinii mai poate cere actele masinii si placutele, de la politie. Vad ca noile regulatii prevad amenzi si conditii care nu erau inainte.

| sierra1 a răspuns:

Ca că n-ai surprize, ia-l pe taică-tău cu tine (de fapt o supriză ar fi să ți le dea ție)

| Anonimul366363 explică (pentru sierra1):

Problema e ca tatăl meu e plecat din țara și nu se întoarce numai in 2 luni …

| Frank51 a răspuns:

Doar cu procură.