| Poker1199 a întrebat:

Salut, am o intrebare!

Deranjarea linistii publice se aplica si celor care 'cosesc' iarba de pe langa blocuri? In lege stiu ca e acel interval de 22-8 fara galagie. Dar am avut 2 zile in care am venit de la schimbul 3 in jur de 6:45 dim, si ei erau deja cu acele cositoare pe langa bloc, mai incearca sa dormi... Si nu, nu sunt vecini de bloc sau ceva de genul, sunt doar niste angajati care trebuie sa faca asta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contraventia este pentru toti cetatenii. Perioada de liniste este intre 22-8 si 13-14, tulburarea linistii publice in aceste perioade este sanctionata mai aspru.
Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"
Si nu cred ca vor fi amendati cei care lucreaza, nu o fac in fiecare zi si sunt trimisi la aceasta munca.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inchizi frumos geamul si dormi. Tu ai vrea sa lucreze la ora 10-14 la tuns iarba, cand te coci afara?

| RpxOnAir a răspuns:

Pe ce ca ei va cosesc iarba, nici nu va convine