| stefan0000 a întrebat:

Salut, am o întrebare, eu am pensie de urmaș după tatăl meu, am 20 de ani și sunt la seral, mi-au dat pensia de urmaș dar cu 2 săptămâni în urmă m-am angajat și nu știu dacă o să mai iau. Pe internet am citit și nu am găsit niciunde să pună că nu o mai iau cat timp continui studiile până la 26 de ani. Mă puteți ajuta va rog? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau vei cumula pensia de urmas cu salariul, avand in vedere prevederile L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118. (1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
Conform art. 84, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

| stefan0000 explică (pentru Ioandelasal):

Suspendarea plăţii pensiei de urmaş:
• copilul pensionar de urmaş, încadrat în gradul III de invaliditate realizează venituri lunare :
a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;

Aici pune asta si nu stiu exact ce zice. Inseamna ca nu o mai eau? Multumesc de raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru stefan0000):

Te incadrezi aici si nu primesti pensia de urmas doar daca esti in gradul III de invaliditate si nu urmezi scoala.
Tu n-ai spus ca esti in grad de invaliditate si ai spus ca urmezi o scoala.

| stefan0000 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult se răspuns o zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| DanRaul77 a răspuns:

Pensia aia normal sa ti o dea ca ii de urmas ce conteaza daca lucri sau nu