| wAirLeSs a întrebat:

Salut.
Am o întrebare pentru un prieten cate a pățit ceva nasol.
Are o relație de un an cu o fata și au întreținut relații sexuale. Fata are 14 iar băiatul are 15 ( luna asta face 16). Și mi-a spus ca din greșeală a aflat mama fetei. Și de 2 zile în continuu il vad foarte stresat și panicat, pentru ca a spus ca mama fetei este puțin mai rea și a spus ca o sa meargă la politie sa depună plângere împotriva lui. Vreau sa îl ajut sa treacă peste pentru ca ii unul dintre cei mai buni prieteni. Acuma întrebarea este : poate sa pățească ceva cu politie dacă depinde mama plângere?
Va rog vreau răspunsuri serioase si fără glume.
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal fapta este infractiunea de act sexual cu un minor, avand in vedere ca fata are sub 15 ani dar nu se pedepseste, daca sexul a fost liber consimtit, deoarece diferenta de varsta dintre cei doi este sub 3 ani.
Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| wAirLeSs explică (pentru Ioandelasal):

Diferența dintre ei este de un an fata este din 2004 iar băiatul din 2003. Deci nu o sa aibă probleme de genu cu închisoare sau știu eu ceva grav

| Ioandelasal a răspuns (pentru wAirLeSs):

Ti-am spus, inca de la inceputul raspunsului, ca fapta nu se pedepseste daca diferenta de varsta este de sub 3 ani si ti-am citat prevederea legala. Ce n-ai inteles?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu cumva esti tu acel"prieten"? Poate tu ai avut o relatie sexuală cu o fată de varsta ta, dar fiind minori de ce va mincat in c.r sa face ti sex? Stiti voi la 13 sau 14 ani ce este acela sex? Acum chiar daca politia nu o sa va faca nimic, poate tot o sa fiti pedepsiti de părinții vostrii, si tu si fata aia.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si eu m-am gandit la acelasi lucru, ca el e

| wAirLeSs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt eu
Dacă te uiți la celelalte întrebări o sa vezi ca eu nu am 15 ani am 17

| wAirLeSs explică (pentru Crisstinayy12):

Nu sunt eu
Este vorba de un prieten (vecin de bloc)

| doctorandus a răspuns:

Diferenta de varsta fiind mai mica de trei ani, Politia nu are treaba cu el.

| Trioda a răspuns:

Nu...
ambii sunt minori,eventual parintii isi vor trage o paruiala in particular daca se vor gasi,deci aici sa aiba grija sa nu se gaseasca ei,si poate fata, ai ei ai vor pune parul pe bigudiuri, sa o aeriseasca de la atata calduri.
In rest daca o lasa gravida, la fel tot ei parintii sunt raspunzatori, ei bietii parinti ca intodeauna.