| Extasyy a întrebat:

Salut, am o intrebare urgenta. Sunt minor (15 ani), mergeam pe pista de bicicleta, tin sa mentionez ca aveam castile pe urechi si nu mergeam rapid, si ma apropiam de o intersectie dintre o strada mica si un drum principal, unde inainte sa ma opresc m-am uitat daca venea vreo masina insa nu am observat masina respectiva si am tamponat usor aripa dreapta a masinii. Eu nu am patit nimic, nici bicicleta, un martor a spus ca va costa maxim 50 de lei reparatia. cand am ajuns acasa parintii au sunat soferul respectiv si el a spus ca a declarat la politie intamplarea si ca Luni voi fi sunat. insa nu stiu la ce sa ma astept, mi se va deschide dosar penal? Voi primi amenda? Va trebui sa ii despagubesc zgarietura de la masina? Dau coronita, vreau sa stiu la ce ma pot astepta Luni.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca, numai pentru atat, se va incepe urmarirea penala, dupa mine este doar o contraventie si poti fi amendat. De asemenea va trebui sa platesti reparatia masinii.
In orice caz, daca esti chemat la politie, va trebui sa mergi cu un parinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu vei primi dosar penal. Nu este o infracțiune. Va trebui sa plătești reparația atât tot.