| Adryan17 a întrebat:

Salut. Am o problema: am un teren de vreo 2500 m patrati langa un rau comunal. Acest rau ocoleste terenul meu. Cei de la primarie, vor sa schimbe albia raului si sa treaca prin mijlocul terenului meu.
Ce se intampla daca refuz, deoarece nu sunt de acord cu aceasta modificare?

Răspuns Câştigător
| Thebestkiller a răspuns:

Nimic. Nu au ce sa iti faca numai sa iti ia terenul si sa iti dea altul de aceleasi dimensiuni in alta zona.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea sa declare lucrarea de utilitate publica si sa-l exproprieze, dar trebuie sa faca asta cu o justa despagubire, respectiv sa-ti dea un teren echivalent sau sa-ti achite valoarea terenului.

| gogu220 a răspuns:

E de vânzare terenul?

Eu aş face un heleşteu şi aş lua bani de la pescari.

Nu intraţi în detalii. Normal ca aş pune plasă şi la întrarea apei în curtea mea şi la ieşire, şi aş popula apa cu peşti, aş face şi o podişcă să pot trece pe partea cealaltă dar şi mai multe umbrare să nu îi bată soarele în cap pe pescari.