| BoBiKa a întrebat:

am si eu o problem...
Sunt clasa a Ix-a la liceu Forestier Arad, si am facut o cerere de transfer sa ma transfer la Hendri Coanda profil mecanic in clasa a IX profesioala, cei de la Coanda mi-au aprobat cerere cum ca ma primesc si Forestierul in urma consiliului au zis ca nu imi dau drumu sa plec!
Dupa ce am dus foaia de transfer inapoi la Henri coanda mi-au spus sa duc Luni cand incepe scoala cartile la Forestier si sa merg la ore la Henri coanda!
Transferul se mai poate rezolv sau il rezolva scoliile intre ele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul unde esti nu aproba transferul, doar da un aviz, pozitiv sau negativ si liceul unde te transferi poate sau nu sa tina cont de acest aviz.
Dca H.Coanda ti-a aprobat transferul trebuie sa mergi acolo la cursuri, incepand cu sem.II si cei de aici vor rezolva problema actelor cu cei de la liceul forestier.

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca Forestierul nu are cum sa ma tina fortat la ei nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBiKa):

Bineinteles ca nu. Tu prezinta-te la noul liceu, asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

Forestierul o sa dea notele sau vor gasi alte motive sa ma tina la ei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBiKa):

Sunt obligati sa le dea, la cererea liceului la care te-ai transferat.

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

Salut...Am fosta astazi dimineata la Forestier am predat cartile, secretare mi-a spus ca la solicitare liceului Henri Coanda notele mele o sa fie predate la Coanda dupa am mers la Henri Coanda la ore pana la ora 12 dupa ore am mers la secretariat la Coanda si le-am spus ca am predat cartile si ca trebuie sa solicite notele mele. Dupa asta la ora 3 m-a sunat directoarea de la Coanda si mi-a spus cum am dus eu cererea de transfer ca ea are aviz nefavorabil si m-a intrebat daca eu am vazut ce scrie acolo ca ea nu ma poate lua ca Forestierul nu imi da mie drumu. Dar pana acum era vorba ca liceele rezolva intre ele! Te rog ajuta ce trebuie sa fac

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBiKa):

Inseamna ca nu ai dat situatia corecta, in intrebare spuneai ca liceul H.Coanda ti-a aprobat transferul, din ce spui acum inseamna ca nu ti-l aprobase.
Daca nu rezolvi cu conducerea de la H.Coanda te poti adresa la Inspectoratul Scolar.

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

Liceul Henri Coanda a aprobat dar forestierul a dat aviz nefavorabil

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

Henri Coanda a aprobat venirea mea, Forestierul de unde plec au dat aviz nefavorabil.Si directoarea de la Coanda a zis ca nu ma poate primi ca cei de unde plec au dat aviz nefavorabil

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBiKa):

Nu-i adevarat ce ti-a spus, avizul este doar consultativ (poate ori nu sa tina cont de el) si nu aprobativ (este obligat sa tina cont de el). In orice caz noul liceu nu este obligat sa-ti aprobe transferul, dreptul la transfer nu este un drept fundamental.

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

Au facut cerere cei de la Henri coanda, am primit mediile si notele la m-uri! dar prieteni de la forestier mi-au spus ca inca in catalog ma pun absent la forestier, ultima intrebare e o sa ma sterga din catalogul forestierului in zilele ce vor urma sau la sfarsitul anului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBiKa):

Atunci inseamna ca esti transferata si nu are importanta ce mai fac cei de la Liceul Forestier.
Nu te sterg din catalog, o sa crie la pozitia ta "transferat".

| BoBiKa explică (pentru Ioandelasal):

A trecut o luna de cand sunt transfert. Aici la Henri coanda sunt in catalog am mediile toate plus notele la m-uri.Am vorbit iarasi cu prietenii de la forestier si mi-au spus ca tot ma pun absent in catalog la ei si nu au trecut la pozitia mea transferat... Oare de ce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBiKa):

N-am de unde sti, ar trebui sa-i intrebi pe cei de la fostul liceu, poti s-o faci prin trimiterea unei scrisori recomandate cu confirmare de primire, sunt obligati sa-ti raspunda tot in scris. Te poti adresa si Inspectoratului Scolar si sa reclami situatia, asta daca nu-ti convine raspunsul fostului liceu.

16 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Transferul este APROBAT, aşa că, vei începe LUNI cursurile la Henri Coandă happy
Avizul liceului de la care pleci este "consultativ"; important este că cei de la Henri Coandă ţi-au aprobat transferul ( deci, NU au ţinut cont de avizul negativ ).

Toate cele bune.

| BoBiKa explică (pentru bursuc001):

Salut...Am fosta astazi dimineata la Forestier am predat cartile, secretare mi-a spus ca la solicitare liceului Henri Coanda notele mele o sa fie predate la Coanda dupa am mers la Henri Coanda la ore pana la ora 12 dupa ore am mers la secretariat la Coanda si le-am spus ca am predat cartile si ca trebuie sa solicite notele mele. Dupa asta la ora 3 m-a sunat directoarea de la Coanda si mi-a spus cum am dus eu cererea de transfer ca ea are aviz nefavorabil si m-a intrebat daca eu am vazut ce scrie acolo ca ea nu ma poate lua ca Forestierul nu imi da mie drumu. Dar pana acum era vorba ca liceele rezolva intre ele! Te rog ajuta ce trebuie sa fac

| bursuc001 a răspuns (pentru BoBiKa):

Eu încă NU pricep dacă tu ştii să scrii sau să citeşti - FĂRĂ supărare sad
O dată spui că ţi s-a aprobat transferul, apoi că nu s-a aprobat - NU mai pricep nimic!

Dacă pe Cererea de transfer directoarea de la H. Coandă a SCRIS că "Se APROBĂ transferul", atunci este DEFINITIV aprobat şi NU se mai pot răzgândi happy
Indiferent de avizul dat de "Forestier".

În situaţia în care, totuşi, aceştia s-au răzgândit ( şi în funcţie de MOTIVELE invocate de "Forestier" pentru respingerea Cererii de transfer ) te poţi adresa cu o Sesizare la Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad!
Dacă avizul negativ al celor de la "Forestier" NU a fost motivat, atunci poţi solicita motivarea acestuia...

De asemenea, în cazul în care eşti un elev "problemă" ( deci ai avut numeroase absenţe, eventual nemotivate, sau alte abateri disciplinare ), atunci respectivele sunt motive bine-ntemeiate pentru ca să ţi se respingă Cererea de transfer şi NU vei rezolva nimic nici la ISJ!

Dacă, în schimb, avizul negativ a fost dat ÎNAINTE de a se pronunţa cei de la H. Coandă şi, probabil că Cererea a fost respinsă şi tu NU ai observat exact ce scria pe aceasta, atunci NU prea mai ai ce face ( decât, prin "buna-nţelegere" cu conducerea H. Coandă, să "rezolvi" aprobarea )...