| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac.

Am fost bolnav aproape 3 luni si am primit de la munca mai putini bani decat ma asteptam. Respectiv, am primit undeva la 1600 lei (bani, care sunt culmea, de dinainte de a ma imbolnavi).

Eu pe data de 19 septembrie am fost la urgente si am stat internat pana in decembrie.
Acum, nu inteleg de ce mi s-au dat 1600 pentru perioada 1-19 septembrie si unde sunt restul (pentru perioada 20 septembrie - 8 decembrie).

Problema e contractul ăsta.
Stiu ca unii au CIM, iar eu am contract pe Drepturi de Autor.

Nu prea inteleg de ce unii de la firma au CIM si beneficiaza de concediu medical platit si eu nu.

As avea vreo sansa de castig daca merg la ITM cu actele si situatia asta? Sau la vreun avocat. stiu eu.

Gen, pare o situatie in care am fost bun cat am muncit si produs, iar cand m-am imbolnavit s-au descotorosit de mine ca de un mar stricat :[

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un angajat cu contract individual de munca primeste concediu medical si indemnizatie de concediu.
Tu n-ai cum primi daca nu esti angajat cu CIM sau contractul tau nu prevede concediu medical si indemnizatia aferenta.
Daca nu le prevede trebuia sa inchei un contract de asigurare de sanatate cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau si atunci primeai indemnizatia, sigur ca trebuia sa platesti si contributia stabilita cel putin la salariul minim pe economie.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mda, stiu doar ca sunt asigurat si ca pe site figurez asa, dar la partea asta legala nu stiu cum vine.

Pe adeverinta asta de salariat data de ei scrie ca lucrez cu contract si ca am la CAS un contract cu care contribui

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ti-ai facut contract de asigurare medicala.
In aemenea caz, spitalul iti poate da si nota de plata pentru perioada in care nu ai figurat spitalizat ca urgenta.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Bula):

Sunt asigurat.
Se poate verifica si pe site http://cas.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

Exista un contract de asigurare la CAS la mijloc. Macar ala da fie ca deh. e scump sa fii bolnav

| Bula a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Ce stiu eu: primele 3 zile de concediu medical se platesc cu 50%, iar restul la 75% din salarul prevazut in contractul de angajare.
Ceva asemanator o fi si la tine.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Bula):

Depinde la ce te referi.
Cu CIM normal (contract pe perioada nedeterminata) se fac niste certificate medicale si stabilesc spitalele cu cat la suta vei fi platit (in functie de gradul de risc al interventiei medicale).

Dar aici la contractul asta pe Drepturi de Autor nu se aplica. Nu se pot da adeverinte si nu se poate face certificat medical din asta (cu care sa iei concediu medical).

Dar ei practic au platit numai PERIOADA de dinainte de a fi bolnav. Asta e aiurea.
Si altii au CIM si isi pot lua concediu medical.
Era bine sa fie cum zici, dar nu ma pricep la partea asta legala
Eu stiu ca mai scot ei bonuri aiurea la casa de marcat si ca mak fac manevre dar nj ma asteptam sa primesc atat de putin (doar banii de dinainte de a fi bolnav)

| Bula a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Cat timp ai fost spitalizat, n-ai lucrat si n-ai produs nimic.
Spitalizarea s-a platit de asigurare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu ai cim, ce concediu medical sa fie?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru suntserios):

Mda.
Nu le am cu legalitatile astea, dar am aflat ca acest contract este o manevra.

Facusem niste certificate medicale, apoi am aflat ca "nu se pupã" cu tipul asta de contract.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa le duci iesirile din spital ca altfel ei nu te cred si cu dovezi poate vei mai scoate ceva bani de la ei, daca nu ai carte de munca la ei cam greu pe contract de colaborare in conditiile in care ai fost in spital nu ai muncit cîteva luni, dar ce ai avut?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am un dosar mare cu toate interventiile medicale si scrie acolo prin tot ce am trecut. Acolo e si biletul de iesire din spital.
Le-am dus dosarul, si-au facut copiile necesare si au dat suma asta de bani.
Pe mine ma interesa sa stiu daca voi fi platit pentru perioada in care am fost spitalizat (20 sept-8dec).

Am trecut printr-o endocardita.
S-a deteriorat o valva la inima (in zona endocardului) si am trecut prin 2 bacterii (2 stafilicoci si clostridium). Apoi am zacut la pat o perioada pentru a lua antibiotice si sa fie corect indicele ala INR (de coagulare).

Ce ma enerveaza e ca eu am lucrat cand am fost sanatos (am produs). Am tinut locul colegilor plecati, am bagat ore suplimentare si acum ca sunt eu la ananghie (bolnav, cu pastile si datorii) sunt platit mai putin din cauza unei birocratii nenorocite

| mihai69 a răspuns:

N-ai CIM, nu ești asigurat, nici concediu medical nu ai cum să primesti.
Riscurile meseriei...

| SuperCoolDude a răspuns (pentru mihai69):

Exista asigurare, am verificat si figurez.
http://cas.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

Am primit si o adeverinta pe care scrie ca firma are un contract cu CAS prin care contribuie.

Pe mine ma interesa sa stiu de ce nu au platit perioada in care am fost bolnav... adica sa primesc banii.

Alti colegi au CIM si pot beneficia. nu mi se pare ca exista o egalitate intre noi, ci o diferenta mnah

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca angajatorul nu are baza legala sa te plătească neavând contract de munca. Asa sunt legile. Zic asta ca poate nu sunt rău voitori ci poate nu au cum sa te ajute nefăcând contract de munca, angajatorul își recuperează acești bani de la casele de asigurări fiindcă o parte plătește firma pana în 5 zile restul casa de sănătate. Era bine dacă de la început îți făceau CIM.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragobeta a răspuns:

Ai primit bani exact pentru perioada lucrata.
Degeaba mergi la ITM sau avocat. Actele sunt in regula.
Tu ai vrut, tu te-ai bucurat sa "nu dai bani Statului", adica sa nu platesti contributii, printre care si CAS. Acum bucura-te sa dai bani din buzunar pentru serviciile medicale. Si sa stai fara plata concediului medical.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Dragobeta):

Ba frate ce vorbesti aici laughing
E o bucurie sa fii bolnav sau care e faza?

Ce bani statului?
Eu ce am semnat nu prevedea situatia asta.
Tu cand semnezi un act, ai idee ca ti se va intampla asa ceva? Adica sa te imbolnavesti si sa iti faca angajatorul o manevra de genul?
Stai linistit ca contribui, nu e vorba ca eu evit plati catre CAS sau stat. Constant platesc si figurez ca asigurat, dau TVA si altele. Nu eu am facut TIPUL asta de contract, eu doar am continuat sa fiu sclav pe plantatie (ca si tine de altfel) pentru a nu ramane somer.
Totul a fost bine si frumos, a tras lumea de pe urma mea cat am fost in putere, iar acum la nevoia mea am datorii si mi s-a dat cu piciorul. Toate astea pentru ca nu am stiut ce semnez.
Deci tu ce vorbesti acolo?