| laeimbrea a întrebat:

Salut, am un bar care este făcut complet din lemn și cum este acum legea pentru fumat nu au voie să fumeze dar ma deranjează altceva, vin unii clienti cu tigari electronice sau cum se numesc acele tigari care au și acel aparat și aromele alea miros urat, mai urat ca o țigară normală.

Este vreo posibilitate sau o lege anume care nu le da voie să fumeze acele tigari sau care imi permite mie sa ii opresc sa nu mai fumeze în încăpere și acele tigari.

Nu de alta dar este un local din lemn și dacă apuca sa intre mirosul în lemn, greu îl mai scot.

Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu exista o asemenea prevedere legala in prezent.
Tigara electronica este interzisa doar in anumite locuri, printre care nu sunt prevazute si barurile, conform conform L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
""ART.3.(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
  (1^1) Se interzice complet fumatul în unităţile sanitare, de învăţământ, precum şi în cele destinate protecţiei şi asistenţei copilului, de stat şi private.
  (1^2) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n^1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice."
Cu roate acestea nimic nu te impiedica sa prevezi reguli mai aspre fata de cele prevazute in lege, sa le afisezi la bar si sa soliciti respectarea lor, dand afara clientii ce nu le respecta.

| Yuoia a răspuns:

In fine, mai observa si alte persoane ca tigarile electronice au miros urat!
Din pacate nu este lege care sa opreasca fumarea lor in interior. Dar barul fiind proprietatea ta privata chiar daca iti intra clienti (ca la hipermarketuri), poti sa stabilesti regulile tale. Deci, fumatul de orice fel in interior, interzis!

| laeimbrea explică:

"Legea in forma ei initial propusa prevedea interzicerea utilizarii tigarii electronice si la locurile de joaca pentru copii atat in spatiu inchis, cat si deschis! Forma finala adoptata prevede interzicerea tigarii electronice doar in mijloacele de transport in comun, din pacate? Orice local sau administrator de spatiu public inchis poate interzice utilizarea tigarii electronice prin regulament intern propriu. Este o optiune privind modul in care-si desfasoara activitate, nu e o obligatie prin lege, devine insa obligatoriu de respectat prin regulamentul intern", a explicat Cristea.

Asadar, fumatul tigarii electronice este permis prin lege in orice local, fie ca este bar, club sau restaurant, chiar si in locurile de joaca pentru copii. Insa patronii pot decide din proprie initiativa sa impuna o astfel de interdictie in localul lor, fara nicio legatura cu legea.

Se pare ca este o soluție.

| Simpatic a răspuns (pentru laeimbrea):

Daca vrei sa interzici fumatul banuiesc ca trebuie sa iti formezi in scris niste reguli proprii, un fel de regulament intern caci nu stiu altfel cum s-ar putea numi, asta in caz ca vine o institutie a statului si te intreaba de ce nu permiti fumatul cel legalizat de lege, nu tigarile normale.
Apoi poti in interiorul barului tau sa pui niste hartii (iar in scapa termenul corect) in care sa mentionezi, in acest loc este interzisa fumarea tigarilor electronice.

| qM3ria1 a răspuns:

Se numesc vapuri și se aplică aceleași reguli