| Paul_Ciobanu_1996 a întrebat:

Salut.
Buletinul meu imi expira pe 19 februarie 2021.
Dupa cum stiti(cred), legea e ca la anul,pana in august, sa se faca trecerea la cel de tip nou, micut si cu cip.
Eu voi putea avea direct buletin dupa noul format, sau dup cel actual, in februarie, ca dupa sa mi -l schimb iar in cateva luni?
Dau "funda".

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate facuta in februarie 2021 va fi valabila pana la expirarea valabilitatii, asa ca nu va trebui sa obtii alta carte de identitate dupa luna august 2021.

| Paul_Ciobanu_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Nu va trebui, dar eu vreau sa am din ala de tip nou, care zic ei ca se introduce in august, mai mic si cu cip.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca se mentine starea de alerta nu poti sa-ti schimbi CI (buletinul). Poti face schimbarea timp de 90 de zile dupa ridicarea starii de alerta.
Cat priveste noul tip, mai va cum zice maramureseanul. Si de la buletin de identitate la cartea de identitate a inceput sa se treaca, dar inca mai sunt destule buletine.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum sa nu poata sa il schimbe in starea de alerta
Ba chiar poate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Mea culpa! Se poate, dar nu este obligatoriu daca acestea expira.

| Lucian4 a răspuns:

Buletinele se schimba incepand din august, nu ''pana in august''

| barbar a răspuns (pentru Lucian4):

Da, Lucian, "începând din august"!
Simțeam eu că ceva nu e în regulă cu întrebarea lu' băiatu' ăsta.
Probabil de la dislexie.
Se gândea că din februarie până în august este un fel de termen.
Mersi pentru observație.

| Lucian4 a răspuns (pentru barbar):

Neatentia la sensul cuvintelor si asa isi fac singuri probleme in viata acolo unde nu sunt

| Paul_Ciobanu_1996 explică (pentru barbar):

M-am exprimat eu gresit. Dupa august. Ideea e ca eu vreau neaparat cand mi-l schimb, sa iau noul format, mai mic, nu asta care e cat caramida.

| barbar a răspuns:

Da. Pentru câteva luni trebuie să-ți faci din nou buletin. Oricum, nu e nevoie de prea mult entuziasm. De obicei legea se implementează cu întârziere. Așa că s-ar putea sa se prelungească.

| mont a răspuns (pentru barbar):

Ba nu, pe perioada stării de alerta valabilitatea documentelor expirate in timpul ei se prelungește din ce știu încă 90 de zile după expirarea ei. Și cum pandemia este și va fi clar va fi și stare de alerta.