| TheHunter38 a întrebat:

Salut, ce acte sunt necesare cand iau in chirie o garsoniera (apartament),
Durata si valoarea contractului poate fi negociabil ma gandesc; dar daca nu am nici un fel de penalitati, intarzieri de plata proprietarul nu are dreptul de a ma da afara, pana la expirarea contractului am dreptate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este necesar un contract de inchiriere, inregistrat de proprietar la administratia financiara.
Proprietarul te poate evacua doar daca nu respecti prevederile contractuale sau in situatiile prevazute de Codul civil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul ala, teoretic daca tu ii platesti la timp toatele cele atunci nu ar trebui sa te poata da afara