| Hehehahah a întrebat:

Salut. Ce îți face un polițist daca te prinde la graffiti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate amenda, cu amenda de la 100 lei la 500 lei, conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
" ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
14) scrierea sau desenarea, fără drept, pe pereţii clădirilor, pe garduri sau pe obiecte de folosinţă comună aflate în locuri publice, deteriorarea prin orice mijloc a acestora, precum şi dezlipirea sau distrugerea, fără drept, a reclamelor, anunţurilor şi afişelor legal expuse în locuri anume destinate;"

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te pupă cu o amendă frumoasă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te retine pentru legitimare, apoi te acuza de vandalism. Citeste legislatia, sa vezi ce pedepse "se poarta". Cred ca e fapta de natura penala, deci cazul va fi preluat de un procuror.
Nu vei fi arestat pentru atat.
Eventual, daca politistii nu au chef de complicatii, iti aplica o amenda sanatoasa la fata locului, si scapi de dosar penal.

| Catrice a răspuns:

Te duce într-un loc închis cu mai mulți oameni unde sa faci graffiti în noroihee hee

| gabicoo a răspuns:

Te bagă cu capul în găleata de vopsea!
laughing