| AndreiB1 a întrebat:

Ce parere aveti despre decizia luata in privinta admiderii din cadrul Academiei Fortelor Terestre, 2018-2019?
Aceasta consta in doua examene; lb. engleza, respectiv matematica. Materia adaugata, comparativ cu anii trecuti, matematica. Eu urmez un profil umanist, cu specializare filologica si sunt in clasa. a XII-a. De 2 ani de zile, am in plan sa-mi urmez studiul in AFT. Vreau sa aud parerea voastra privitoare la situatia de fata, avand in vedere numarul de recruti de care AFT dispune. Vreau sa mentionez faptul ca nu sunt pregatit deloc la matematica, fiind la filologie, matematica mi-a fost exclusa din program, inca din cls. a X-a. Multumesc!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Esti in eroare! Pentru anumite domenii si programe de studii matematica a fost, dintodeauna, una din probele de admitere fie ca este vorba despre invatamantul militar, fie de invatamantul civil!
Vezi care au fost probele in Metodologia concursului te 2017:http://www.armyacademy.ro/admitere/licenta/2017/metodologie_admitere.pdf.
Aceleasi probe, corespunzatoare domeniului de studii, le vei regasi si la admiterea 2018 : http://www.armyacademy.ro/admitere/licenta/2018/probe_concurs2018.pdf

| Lioana a răspuns:

Dacă vrei neapărat să mergi acolo, nu ai ce face și va trebui sa înveți matematica in privat.