| CosminHotu a întrebat:

Salut! Ce ti se poate intampla dacă încalci limita legala de viteza și esti filmat de cineva, filmarea ajungând și la politie, dar in filmare nu se vede numărul de înmatriculare? Intreb pentru un prieten.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic, depasirea de viteza trebuie constatata de un politist cu aparat autorizat si verificat metrologic (radar). In alte conditii nu se poate constata contraventia.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu esti prins de o camera fixa de viteza, sau de un politist cu camera mobila, nu poti patii nimic desii sunt cazuri cand se pate invetsiga si afla.
Daca filmarea cuiva ajunsa pe internet, arata masinile implicate in curse, sunt sanse ca Politia sa o veda si daca reuseste sa-ti vada si numarul, atunci posesorul masinii (sau a masinilor participante in conscurs), primesc pedeapsa legala.
Sunt de altfel zeci de asemenea postari de teribilism pe Youtube, unde politia a intrat in posesia lor si au actionat legal soferul, fiindca a participat la curse ilegale de masini, sau in alte acte ilegale.
Imi aduc aminte ca la intrecere ilegala de masini, cei care au participa si-au scos numerele, dar cei care priveau la intrecere, erau cu masinile si au fost si ei filmati unde numerele lor de la masina au fost vizbile, caz in care s-a descins o investigatie si martorii care au fost atunci pe platou, prezenti la intrecere, au fost interogati si asa s-a ajuns la posesorii masinilor care au facut curse ilegale.

| Brizbriz a răspuns:

Vine politia dupa tine, cu mascatii
dooh
3. nu se vede numarul NU se poate dovedi in nici un fel ca esti tu
2. martorii pot sa dea din coada pana poimarti dimineata, legile rutiere din rrrrrominica nu ii iau in considerere, trebuie sa fie un politist care a vazut
1. viteza trebuie determinata cu un aparat omologat, lucru IMPOSIBIL dintr-un video

0. dovezile video NU SUNT ACCEPTATE decat filmate cu un aparat omologat (filmari cu depasiri periculoase, sunt ignorate total, si sunt site-uri pline pana la refuz cu din astea)

singurul mod in care politia se autosesizeaza e daca te filmezi tu insusi depasind viteza si apoi postezi pe o retea de socializare... si stiu cazuri (iti dai seamana cat de "destept" poate fi cineva sa faca o imbecilitate ca asta) atunci e total diferit, pentru ca te auto-incriminezi, care e cu totul altceva

| Simpatic a răspuns (pentru Brizbriz):

De asta smecherii de prin afara cu lamborghini si nisannuri GTR preparate cu mii de cai cand se dau pe autostrada isi blureaza kilometrajul cand filmeaza in bord...iar nepotii de aici cu sughituri de masini de alde 500.000 km reali, si 200 de cai cand erau noi, cand se intrec prin oras pun pe net filmarile cu vai ce au facut...
Aceeasi cocalari care au neveste la produs, mananca shaorma la mall si au cele mai "smechere" masi diesel, besini ca si ei

| goguPatent a răspuns:

Absolut nimic. Depășirea limitei legale se măsoară doar cu aparatele radar din dotarea poliție nu cu telefonul mobil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Unii s-au filmat pe ei sau pe soferi, aratand si vitezometrul. Asta e suficient pentru ca politia sa ia de buna viteza afisata, in lipsa unui radar.

Daca e implicat si un accident, filmarile pot fi folosite pentru a deduce viteza, dar nu in scopul pedepsirii incalcarii limitei de viteza.

Altfel, e cum zice mai sus gogu.

| nevermatch a răspuns:

Bună, nimic.