| Ovidiu1991 a întrebat:

cine poate sa ma lamureasca si pe mine?
Azi eram in tramvai si vine controlorul la mine...ii dau abonamentul (de tip studentesc) insa expirase ieri..si nu observasem asta..eu mergeam cu toata increderea ca am abonament valabil. Cere buletinul si greseala mea e ca i l-am dat (nu m-am gandit atunci de ce imi cere...ma gandeam ca vrea sa compare datele sau poza). A luat buletinul meu si am coborat (precizez ca mai erau 2 baieti care nu aveau bilet). Ia datele de pe buletin imi da inapoi buletinul si zice ca sa platesc 45 de lei acum sau amenda o sa fie 100. nu aveam deloc bani la mine si nu am platit.
Insa, NU MI-A DAT SA SEMNEZ NIMIC! si nici copie dupa procesul ala verbal nu am primit.

Si intrebarea mea e CE SE INTAMPLA ACUM? O sa primesc amenda sau daca nu am semnat nimic nu e valabil ce a scris? el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuia sa-ti faca un proces verbal de contraventie, pe care sa-l semnezi si sa-ti dea un exemplar.
Poate ca nu a intocmit pe loc procesul verbal si poate sa ti-l trimita acasa. Daca ti-l trimite ai 48 de ore sa platesti jumatate din minimul amenzii, asa cum puteai sa platesti si pe loc. Daca minimul este 90 de lei atunci va trebui sa platesti 45 de lei.
Amenda este valabila si fara semnatura ta.

2 răspunsuri:
| Razvan892 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa scrie un proces verbal si sa-l semnezi. Cred ca voia sa-i dai bani mai pe direct asalaughing Si da, nu patesti nimic odata ce nu ai semnat ceva.

| Ovidiu1991 explică (pentru Razvan892):

Multumesc pentru raspuns.