| shakira_1713 a întrebat:

Salut, credeti ca coruptia din scoli e uneori necesara? Eu nu am "pile" pentru ca invat foarte bine, dar am un frate care a ramas repetent in scoala generala, si parintii mei l-au dat la scoala speciala ca sa nu ramana repetent, acolo a urmat dupa aia scoala profesionala speciala (care e continuarea scolii pentru retardatii care merg dupa 8 clase) care a absolvit-o, si din aceasta cauza ca a terminat o profesionala speciala, si-a pierdut dreptul la liceul la seral, deci inclusiv la diploma de bac... Voi credeti ca daca umbla parintii cu spaga la profesori sa nu ramana repetent era bine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa-si piarda dreptul la liceu, pentru prima data aud asta. Este foarte grav, dreptul la invatatura este un drept fundamental prevazut in Constitutia Romaniei si interdictia de a urma liceul ar insemna o discriminare grava. Cine v-a spus asta? Numai bine!

| shakira_1713 explică (pentru Ioandelasal):

Pai, scoala speciala este o scoala destinata retardatiilor, si din cauza ca pot fi si retardati care solicita bacul si e imposibil din punct de vedere al iq-ului lor sa il treaca, cei care au terminat aceasta scoala nu au acces!

| Ioandelasal a răspuns (pentru shakira_1713):

Problema ca pot ori nu sa obtina diploma de bacalaureat este altceva si nu tine de dreptul la invatatura. Daca scoala urmata dupa 8 clase nu este echivalenta liceului atunci poate sa se inscrie la seral si depinde de el daca il poate termina (trece clasele) ori nu si daca obtine notele necesare la bacalaureat. Daca la inscrierea la un liceu seral va refuza atunci va puteti adresa MECTS si la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.