| 12345678923456789 a întrebat:

Salut,daca ai dosar penal din cauza ca am condus un autovehicul fara carnet de conducere la varsta de 16 ani, mai pot da la politie de la Campina? Si am auzit ca la 18 se sterge tot din cazier?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;"
Fata de aceste prevedere vei avea cazierul curat daca a trecut termenul de 1 an de la data excutarii masurii educative si vei putea candida la admitere.

| darrio2007 a răspuns:

Cazierul, curat sau nu, il ai pana mori.

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de Politie, Armata si jandarmi, cu dosar penal.
Dosarul penal NU se sterge niciodata din istoricul tau, cu ala ramai pe veci, pana la moarte.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa dai telefon la secretariat si sa intrebi... NU trebuie sa iti dai numele si oricum nu or sa te tina minte

insa eu as cauta in draci pe google, sau chiar m-as duce la un avocat, pentru o versiune oficiala, dat fiind faptul ca e concurenta s-ar putea sa iti spuna nu, doar ca sa scape de tine

iar impresia mea e ca, dat fiind faptul ca erai minor, si doar ai incalcat legea, dar nu ai omorat/ranit/distrus/etc. pe nimeni, nu cred ca legea e atat de dura, iar Ioandelasal ti-a dat legea... mi se pare destul ce clar CA POTI!

| Edw08 a răspuns:

Nu se șterge nimic din cazier niciodată. Despre asta cu Câmpina nu știu.

| C3ach1 a răspuns:

Salut,
Tu poti sa te înscrii la academia de poliție, dar o sa iti ceara cazierul (care nu se sterge niciodată) si atunci vezi daca te accepta sau nu.