Întrebare recomandată | CristiAndrey a întrebat:

Daca am dosar penal, pot sa mai dau de carnet?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa obtii permisul de conducere daca nu esti condamnat definitiv pentru infractiunile prevazute de OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Chiar daca ai fost condamnat penal definitiv, pentru o alta infractiune decat cele prevazute, poti obtine permis.
De asemenea poti obtine permis si in cazul condamnarii pentru infractiunile prevazute, dar numai dupa trecerea a 6 luni sau 1 an, de la executarea pedepsei sau de la data condamnarii, dupa caz.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pentru ce ai dosarul penal si depinde cum se termina si cand toata treaba

| CinVasileeee a răspuns:

Asteapta pana iti expira... pana atunci fa o pauza!

| darrio2007 a răspuns (pentru CinVasileeee):

Ce sa-i expire? Dosarul penal?