| parrad0xx a întrebat:

Salut,
Daca imi dau demisia, pot primi somaj?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca iti dai demisia voluntara sansele sa primesti somaj sunt 0, asa era inainte poate acum au aparut alte legi in tara.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, primesti somaj doar daca contractul de munca este desfacut de angajator pentru motive neimputabile salariatului. Daca iti dai demisia nu primesti somaj, indiferent de motivele demisiei, deoarece nu se respecta conditia aratata. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Nu vei primi somaj in cazul incetarii contractului de munca prin demisie.

| mgtow a răspuns:

Daca vrei somaj nu munci cum trebuie si da-i de inteles patronului ca nu faci treaba buna asa te da afara si primesti ceea ce doresti de la stat.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Daca demisionati nu veti primi somaj!

| parrad0xx explică (pentru ASIGURATORUL):

Dar, daca imi dau demisia cu motivul ca locul de munca este la 150 de km departare de locunta?

| Remus82 a răspuns:

Daca iti dai demisia nu poti primi somaj.

| marwitch a răspuns:

Nu