| HiperSoul a întrebat:

Eu sunt din moldova si caut pe net versiunea oficiala a imnului Romaniei pentru a da juramintul pentru pasapotr roman. Deci ii rog pe cei din Romania sa imi dea un liink cu imnul oficial ca am gasit o multime de variante pe net si nu stiu care e cel carect, iar pe cei din Moldova care au dat juramintul spuneti-mi va rog ce versuri ati spus. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Pe rosu e ce se zice in general(intoneaza oriunde)
http://educatia.wordpress.com/2011/09/12/imnul-de-stat-al-romniei/

asta nu e un fel de abuz/gluma, adica va pune sa stiti imnul ca sa va dea cetatenie sau cum? ce tampenie mai e si asta?

| DimLight a răspuns (pentru DimLight):

Pardon pasaport, hm mie imi pare vreajeala impusa de ei nici nu stiu daca e legal asa ceva in ue.

| HiperSoul explică (pentru DimLight):

Care gluma, e totul serios, ca sa primesti cetatenie romina trebuie sa dai un juramint si sa stii OBLIGATORIU imnul de stat

| Slavian a răspuns (pentru DimLight):

A vrut sa zica buletin pentru ca face redobandire a cetateniei romane, asa l-am luat si eu.

| HiperSoul explică (pentru Slavian):

Pai da. Eu una nu ma prea pricep in toate acestea de aceea si le incurc mereau

| DimLight a răspuns (pentru Slavian):

Hm..interesant, totusi consider neadecvat un nationalism/patriotism fortat, totusi traim in democratie sau cel putin asa credeam...

| HiperSoul explică (pentru DimLight):

DA. De fapt nu e nimic iesit din comun. E neaparat daca doresti sa fii cetatean a Romaniei.

11 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Privet,
Uite imnul oficial a-l Romaniei: http://agonia.ro/......m%C3%A2ne!

| HiperSoul explică (pentru Slavian):

Da versiunea prescurtata care e
ma refer la aceea de vreo 4 versuri sau nu stiu sigur cite are

| Pitzipoanca a răspuns:

Salut! Aceasta este varianta integrala: http://www.pruteanu.ro/00rapid/destrom1.htm,
iar aceasta este varianta scurta + alte cele (de pe wikipedia): http://ro.wikipedia.org/wiki/De%C8%99teapt%C4%83-te,_rom%C3%A2ne!

Spor si bafta!

Răspuns utilizator avertizat