| CătăflorinelXdddd2003 a întrebat:

Salut, ieri am promovat examenul auto(traseul) si examinatoare mi-a spus ca nu se poate sa imi eliberez dovada... ce mi se poate intampla azi(dupa 24 de ore) daca conduc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti prins o sa fii amendat pentru ca nu poti prezenta permisul de conducere, cu amenda de la 6 la 8 puncte-amenda (in prezent de la 870 lei la 1.160 lei), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 101.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra să documentele prevăzute la art. 35 alin. (2);"
Si ar fi trebuit sa stii asta!

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Felicitari! Te arde asa de tare ca nu poti sa mai astepti vreo saptamana-doua pana iti vine permisul ala?

| Frank51 a răspuns:

Amendă pentru că nu poți prezenta permisul, dovada este inutilă.

Dacă știi la fel și regulile de circulație sper să-ți ia repejor înapoi permisul...

| goguPatent a răspuns:

Daca ai ghinion un dosar penal.
daca ai noroc o amenda pentru ca nu ai actele la tine.

in orice situatie un inceput prost in ale soferiei

| CătăflorinelXdddd2003 explică (pentru goguPatent):

Adica cum daca am ghinion, se poate sa nu fiu in baza de date daca am promovat ieri?

| goguPatent a răspuns (pentru CătăflorinelXdddd2003):

Se poate, cine stie cand si cum se baga datele...
cred ca poti rezista inca vreo 3 zile... parca merita asteptarea decat un dosar penal.

| spider99spy a răspuns:

Dosar penal. Conducere fara permis/dovada.

Asteapta ca nu se intampla nimic daca nu conduci cateva zile pana vei obtine dovada.

| CătăflorinelXdddd2003 explică (pentru spider99spy):

Pai am foaia cum ca am fost Admis, poate sa imi faca dosar penal?

| spider99spy a răspuns (pentru CătăflorinelXdddd2003):

Nu are nici o legatura foaia respectiva. Da, conform legii iti poate face dosar penal si anularea dreptului de a mai conduce. Practic nu vei mai putea obtine nici persmisul pe care "teoretic" l-ai castigat.