| VladOne_7641 a întrebat:

Salut.Imi puteti da un model de test psihologic dat la Examenul de admitere la Academia de politie si/sau de la Scoala Nationala de Pregatire a Agentilor de Penitenciare, va rog?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Da. Examen medical obisnuit, inainte de toate. Testul final consta in aprecierea echilibrului psihic al persoanei examinate.
Acum va zic punctual:
1.Declaratie verificata si facuta pe proprie raspundere, ca persoana care declara e lucida si in deplinatatea facultatilor mintale.
2.Intrebare care sa se refere la aprecierea persoanelor din jur(ii plac tiganii, negrii, cainii vecinii etc).
3. Daca a avut conflicte de-a lungul vietii si cum le-a rezolvat.
4. Daca ii place vreo forma de arta si care si de ce?
5. Daca a fost batut sau a participat la vreun conflict? De ce si cui a luat partea?
6. Daca are o viata decenta si ce parere au vecinii despre ei?
7. Daca sufera sau a suferit de vreo boala somatica, care este?
8.cum ar raspunde la o agresiune? Ar incerca impaciuirea sau ar ataca direct.
9.ce experienta are asupra vietii strazii?
10. Daca are pareri politice partizane sau nu.
11. Daca se poate stapani in situatii critice sau nu.
12. Daca poate actiona zi si noapte la eventuale interventii.
13. Daca e o persoana absolut sau nu, dependenta de alte persoane (familie, organizatii, sensibil la diverse variante de santaje)
14. Daca poate lucra in ritm sustinut si in cazuri de oboseala sau stres
si multe altele....astea le stiu, am si un model de test asa cum se face dar nu am acum timp sa-l caut in biblioteca.
Dar ideea ati priceput-o desigur, si raspunsurile sunt implicite.