| UnTipObisnuit a întrebat:

In legatura cu Brexit. Anul viitor ar fi trebuit sa plec in UK in vacanta de vara (nu stiu daca tot voi pleca), sa lucrez peste la ceva restaurant, sa vizitez etc. Am mai fost in 2017.

As vrea sa stiu. Cand UK nu va mai fi in Uniunea Europeana, ce diferente vor fi in termen de:

-calatorie
-posibilitati de munca
-in general

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nimeni nu știe ce va fi, nici ei nu au stabilit cum va fi cu străinii care vor sa plece acolo, dacă e nevoie de viza sau nu și alte chestii din astea deci mai așteaptă.
Pana in 2020 poți sa pleci liniștit. Dacă pleci acum și vrei sa ramai acolo se poate dacă te duci sa depui cerere ca vrei ședere și după Brexit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu se stie exact cum va fi dupa iesirea MB din UE, iesire prevazuta la sfarsitul lunii martie 2019. Trebuie sa se cada de acord cu libera circulatie, piata muncii, ce se intampla cu cetatenii UE aflati legal si muncind acum in UE, etc.
Abia dupa ce un acord va fi ratificat de toate tarile UE si de catre MB se va sti exact cum va fi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa afli când se vor face publice.

| UnTipObisnuit explică:

Multumesc!