| DroPPy a întrebat:

Salut! La 3 dimineata stateam pe o banca cu un grup de prieteni si faceam galagie (eu mai mult) si a venit politia si m-a luat doar pe mine, mi-au luat datele la ei la masina mi-au spus ca tulburarea linistii publice se sanctioneaza cu ceva amenda de nu mai stiu cati lei. M-au pus sa semnez ceva dar nu stiu exact ce in 3 locuri si mi-au spus sa plec, dar nu mi-au dat vreo foaie in mana de amenda sau ceva. Este avertisment?
Sau este amenda?
Si vreau sa mai spun ca m-am comportat si frumos cu ei si am 17 ani.
Vreau sa repet, faptul ca nu mi-au spus nimic ca as fi primit vreo amenda doar cu cati lei m-ar sanctiona?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu ai semnat ceva si nu stii noi nu avem cum sti daca ai fost sau nu amendat ori a fost doar un avertisment.
Conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;"
Sanctiunea este amenda de la 200 lei la 1.000 lei sau avertismentul.
Fiind minor amenda este pe jumatate, respectiv de la 100 lei la 500 lei.
Daca ai fost amendat vei primi acasa procesul-verbal de contraventie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au făcut un proces verbal de constatare. Te poți aștepta să îți vină amenda acasă.