| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Lucrez in Spania jumate de an si jumate stau acasa de vreo 3 ani. Vreau si eu sa stiu daca anii lucrati in Spania se calculeaza la pensia pe care o iei in Romania sau daca nu ce conditii imi trebuie sa ies la pensie in Spania (si varsta va rog la cat se iese la barbati ca nu mai stiu)? Multumesc. Am 23 de ani dar vreau sa stiu ce sa fac pe viitor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucrezi legal se iau in considerare la pensie si perioadele lucrate in Spania.
Acum varsta standard de pensionare in Romania este de 65 de ani pentru barbatii care lucreaza in conditii normale de lucru (fosta grupa III). Cat va fi cand vei iesi tu la pensie n-am de unde sti, posibil sa fie mai mare cu cativa ani, dar nu cred ca va depasi 70 de ani.
Pentru cei care lucreaza in conditii deosebite de munca (fosta grupa II) sau conditii speciale (fosta grupa I) varsta este mai redusa, in functie de perioada lucrata in aceste conditii.

| romeo78 a răspuns:

Și da, și nu.
Cel mai indicat este să iei legătura cu Casa de pensii și să afli informații din surse oficiale.
Se dores a se face multe modificări, există o lege nouă a pensiilor, deci cel mai bine, discută online cu cei de la Casa de pensii.

| Răzvi42 a răspuns:

Lucrez legal aici, cu contract, normal.

| Lisa300 a răspuns:

Bună! Dacă te-ai dus legal la ei îți fac contract de muncă fiindcă așa e și logic iar anii lucrați acolo se pun pe vechimea anilor de muncă.
Poate te ajută https://www.cnpp.ro/pensii-internationale