| Cristina1289 a întrebat:

Salut.
Lucrez la un magazin și sunt în preaviz.
Au trecut 5 zile și vreau sa renunț acum la data de 1 pentru ca mi-am găsit alt loc de munca.
Șeful ma amenință că nu o să-mi primesc salariul întreg și bonurile deloc deoarece nu stau în preaviz.
Este normal dacă am lucrat o luna întreaga fără libere sa nu primesc bonurile și să nu-mi dea tot salariul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal, pentru timpul lucrat trebuie sa-ti primesti salariul si tichetele de masa.
Sunt de parere ca seful stie foarte bine asta si doar a cautat sa te determine sa respecti termenul de preaviz.
Singura sanctiune legala pentru nerespectarea termenului de preaviz este desfacerea disciplinara a contractului individual de munca, pe motiv de absente nemotivate.

| Cristina1289 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru răspuns. La asta m-am gândit și eu. Deoarece unde am mai lucrat am plecat tot asa fără preaviz și mi-am primit tichetele și salariul întreg. O sa știu ce masuri sa iau în caz ca fac figuri la salariu. Mulțumesc încă o data

1 răspuns: