| berges234 a întrebat:

Salut, m-am angajat la kfc acum cateva zile si perioada de proba este de 90 de zile, asta inseamna ca primesc salariul dupa 90 de zile sau luna asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are legatura perioada de proba cu salariul, acesta se primeste in aceiasi zi cu ceilalti angajati.
Conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Salariul se primeste in luna urmatoare zilelor lucrate si dupa numarul lor. Adica daca ti-au promis 70 lei pe zi si in luna iunie ai lucrat 10 zile, vei primi in luna iulie (probabil in 10-15 ale lunii!) 700 lei pe luna iunie. Abia in august vei primi salariul intreg asta daca nu-ti dau si avans pe iulie. Nu stiu cum se plateste acolo! Intr-o transa sau doua transe!

| Brizbriz a răspuns:

Lucrezi = salariu... PUNCT

perioada de proba inseamna ca in perioada aia te evalueaza, iar dupa ce se termina te angajeaza permanent sau nu

| haileewatson a răspuns:

Esti platit in fiecare luna.
Perioada de proba este perioada de la inceputul unui job in care tu inca inveti chestii.