| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, ma intereseaza sa aplic pentru permisul auto și aș dori sa știu ce cerințe sunt, ma refer în special la studii, am auzit ca e necesar minim 10-11 clase.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu contine nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.
In rest sunt conditii de varsta minima pentru diferitele categorii, de ex. pentru B varsta minima este de 18 ani, medicale si psihologice si legale (in principal sa nu fi fost condamnat pentru cateva infractiuni).
Pentru toate categoriile poti incepe scoala de conducere cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei minime pentru categoria pe care o vrei.
P.S. Numai saptamana asta am raspuns la vreo 3-4 intrebari privind conditia de studii pentru obtinerea permisului de conducere si ma tot mir de unde auziti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde scoateți treaba asta cu 10 clase? E a 5a intrebare de zilele astea. Nu exista asa ceva in lege

| AndreiMM0002 explică (pentru suntserios):

Pai din câte am citit pe internet, e necesar sa ai minim 10 clase pentru a putea avea permis auto.

https://agrointel.ro/......conducere/

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMM0002):

Si unde scrie acolo ca e lege votata si promulgata? Nici macar proiect de lege. E vorba de niste idei si atat

| anonima188888 a răspuns:

Nu cred ca are neaparat treaba cu studiile. Vârsta e importantă. De scoala te poți apuca la 17 ani, dar examenul doar la 18 ani îl poți da. Trebuie sa ai un cazier, un examen psihologic și dacă nu mă insel și alte aprobări de sănătate, dar nu sunt sigura dacă e nevoie. Te duci la o scoala de șoferi și îți zic dânșii ce trebuie sa ai și ce trebuie sa faci! Bafta la examen!