| S0WTFFF a întrebat:

Salut, ma numesc Laur si pe data de 28 iulie am fost la un grătar organizat de doi prieteni, carla si antonio(cei doi sunt frati. Fata are 18 ani, iar băiatul 17).
Eram la gratar cu iubita mea si inca alți 3 prieteni. Am ajuns pe la ora 5 iar pe la ora 6 a ajuns și un individ mai mare decât toți de acolo, de 19 ani care de când a întrat în curte se uita foarte urat la mine, ma analiza din cap pana în picioare, imi arunca priviri si zambituri zeflemitoare în coltul gurii. Baiatul asta a iesit cu fata aceasta carla s o invete sa conducă, i-a lasat masina cu toate ca ea nu are carnet. Cat timp au plecat ei, eu am intrebat de baiatul asta si baietii mi au spus ca n a pus bani de gratar, unul mi-a zis ca în urma cu ceva timp a avut o altercație.
După ce s-a intors, a continuat cu aceeași atitudine de superioritate asa ca m-am hotarat sa vorbesc cu el sa vad ce are baiatul asta. L am invitat în fata porții, era amiaza mare, eram doar la 2-3 metri de gratar, ne despărțea doar gardul. Masina lui era trasa în fata porții, suita cu rotile pe bordura. Cand am ieșit afara am intrebat ce are cu mine, ma cunoaște el, ce treaba are cu mine, de ce se comporta asa. El a început sa fie agresiv în limbaj spunandu mi ca el e de la Bucuresti si cine sunt eu sa i cer lui socoteala. L am intrebat cine l a chemat, a pus și el bani la gratar, cat are de gând sa stea și pe parcursul discuției el s-a mutat sprijinit de masina. Cu mana dreapta fuma si stânga stătea ascunsa în spatele lui la buzunar. El a inceput sa ma injure de morți, de toate cele. M a facut albie de porci și l am înjurat și eu. La un moment dat i-am zis ca dacă se tiganeste asa cu mine ma duc la Carla si ii spun sa l faca sa plece. În acel moment el a zis ca baga cutitul în mine, s-a aruncat de pe masina cu mana dreapta în mine si m-am speriat foarte tare pentru ca mi-a fost frica c o sa ma loveasca cu ceva. El a început agresiunea verbala si tot el a provocat agresiunea fizica. Eu l am lovit în gura și ne am luat la bătaie lovindu-ne reciproc. Ne au despartit baietii si el continua sa ma provoace, înjurând ma si amenințându ma ca nu rămâne asa. Mi am luat iubita si am plecat.
La o saptamana, doua pe urma el mi-a facut plangere în vederea alineatului 193-194 litera c. Cerandu mi 500 de milioane. Din câte am înțeles i am spart maxilarul.
Un baiat a auzit din curte cand a spus asta ca baga cutitul în mine si dupa incident, cand mi am luat iubita inclusiv ei i-a spus ca o sa ma taie.
Tatal meu l a sunat a 2 a zi după incident sa se intereseze de starea lui si sa i auda si varianta lui, iar el se ducea la București, i-a recunoscut tatălui meu ca a zis ca ma taie dar cica a zis doar după incident.
Ce ramane de facut? Nu vreau sa se înceapă o cercetare penala si sa ajung în calitate de suspect pentru ca sunt clasa a 11 a si vreau sa ma duc la drept sau academia de politie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-a facut plangere penala pentru vatamare corporala, desi nu vad ce prejudiciu estetic grav si permanent i-ai cauzat, ca sa se incadreze la art.194, alin.(1), lit.c).
Eu sunt de parere ca fapta se incadreaza la art.193, alin.(2), Cod penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca expunerea faptelor este reala te poti apara invocand legitima aparare si avand martori in acest sens si nu vei fi pedepsit.
Nu spui varsta ta dar daca nu ai 18 ani si n-ai mai fost condamnat se poate lua impotriva ta doar o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu vroiai o cercetare penal nu dădeai în el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cati ani ai