| CorteXx a întrebat:

Salut!
Pot iesi de pe un drum fara prioritate pe banda din dreapta (drum cu o singura banda pe fiecare sens)daca de pe banda din stanga(contrasens)se apropie o masina iar eu ma incadrez pe sensul de mers spre dreapta fara a-l incomoda?

Ex: https://filetransfer.io/data-package/ouHjaHho#link

--Eu-masina albastra

Din cate stiu eu e legal, dar ma contrazic cu un coleg laughing

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in cazul expus poti iesi.
Este interzis sa iesi doar daca este o masina aproape de tine pe sensul pe care te incadrezi sau daca vrei sa faci la stanga si pe sensul opus este o masina tot aproape si ambele ar trebui sa franeze ca sa nu te loveasca.

4 răspunsuri:
| anonim3248 a răspuns:

Tu acorzi prioritate doar dacă vine unul pe banda pe care vrei să intri.

| DorinaK a răspuns:

Este in regula. De ce ai astepta la colt?

| CorteXx explică (pentru DorinaK):

N-am asteptat.Am iesit.

| DorinaK a răspuns (pentru CorteXx):

Corect.