| Lester23 a întrebat:

Salut. Se poate intra in politie fara a urma scoala de agenti sau academia? Din ce am auzit si citit poti sa te duci la cateva cursuri pentru civili periodic respectiv sa ai o diploma de licenta in domeniul de management

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, prin incadrare din sursa externa, daca indeplinesti conditiile cerute pentru incadrare.
Urmareste anunturile de acest gen pe site-ul oficial al MAI.
Dupa incadrare, in functie de post, se fac unele cursuri scurte.