| iSwag a întrebat:

Salut. Stiu ca este ilegal sa conduci fara permis pe drumurile publice.
Mai am cativa anisori pana la permis...
Am invatat oarecum esentialul pe un camp. Langa camp e un "drum". Acel "drum" e aparent nemarcat si evident neasfatat. Pe acolo trec doar carute.

Intrebarea ar fi: Acel drum poate fi considerat public si implicit daca cineva fara permis ar conduce pe acolo constituie un caz penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.6 din OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Fata de acesste prevederi si drumul respectiv este drum public si faptul de a conduce pe acesta fara permis constituie infractiune.

| iSwag explică (pentru Ioandelasal):

"orice cale de comunicaţie terestra [...] SPECIAL AMENAJATA pentru traficul pietonal sau rutier".

Pe acel drum doar trec (rar, chiar foarte rar) niste batranei cu carutele sa-si verifice culturile de porumb happy

Atat timp cat drumul nu este "amenajat pentru traficul pietonal sau rutier" si este creat de carute, in timp tot, oare se mai incadreaza in prevederile respectivului articol?

| Ioandelasal a răspuns (pentru iSwag):

Drumul este amenajat pentru traficul rutier si pietonal, nu se cere o anumita amenajare (asfalt, beton, pietris, etc) si nu are indicatoare care sa spuna ca nu este drum public, asa ca se incadreaza.

| iSwag explică (pentru Ioandelasal):

Aha, multumesc pentru clarificare big grin.

4 răspunsuri:
| Lindoro a răspuns:

Daca trece pe acolo un echipaj de politie si-ti cere actele? Daca de obicei nu circula politisti pe acolo atunci spor la condus.