| SpataroGiorgio a întrebat:

Sunt curios ce monede vechi poti detine fara acte. Vreau sa aflu daca pot detine legal monede cu vechime de peste 200-300 de ani, sau care ar fi "varsta" maxima a unei monede.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Acte ca ce? Stiu ca legea zice ca daca gasesti o comoara dacica sa anunti autoritatile dar si aici mi se pare de cacao, atata timp cat nu am sustras nimic din bunul altuia ar trebui sa fie al meu.
Legea in primul rand ar trebui sa fie cu ochii si sa traga la raspundere evazionistii si pe cei care fac bani din surse dubioase aici in tara sau aduc de acolo bani nemunciti, nu pe cei care au monede vechi sau care au gasit petrol in propria curte.
Dar asa tara asa lege asa parlamentari, zero barat!
In cazul tau daca nu le-ai gasit pe strada ci le-ai mostenit cine stie de pe unde poti sta linistit ca nu se va intampla nimic zic.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Legal orice monedă moștenită, cumpărată de la un anticariat se poate păstra. Doar dacă provine din surse dubioase, găsite și să începeți să vă lăudați cu ele pe internet, atunci pot fi probleme legale.