| VelaJohnny a întrebat:

Tata e spitalizat. Eu lucrez de 4 luni. Am fost astazi la Casa de Asigurari de Sanatate, si l-am co-asigurat pe tata, astfel incat sa nu mai plateasca spitalului din mana. La CAS nu mi-au dat nici o hartie, chitanta ceva, mi-au zis ca toate informatiile acelea vor fi introduse in cardul de sanatate al tatei. Mi-au zis de la locul de munca sa iau o hartie care sa o prezint spitalului. Problema e ca nu am retinut ce hartie e vorba. Am sunat ulterior la CAS si au zis ca nu trebuie nici una, cardul de sanatate e suficient. Tata se informeaza in spital si cica trebuie totusi adus ceva. Intrebarea e, cum se numeste hartia aia, ce contine? Stiu ca trebuie sa dovedeasca ceva, nu stiu daca e o simpla adeverinta cum ca sunt angajat la locul de munca respectiv, sau e vorba de altceva.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal nu mai trebuie nimic, decat cardul de sanatate.
Tatal tau sa spuna la spital ce ti-au zis de la sanatate si sa intrebe exact despre ce adeverinta este vorba.

| VelaJohnny explică (pentru Ioandelasal):

„ sa intrebe exact despre ce adeverinta este vorba." - sugestia asta am primit-o inca de la cineva, pe o hartie sa imi scrie concret despre ce e vorba. Tata nu e o persoana „cu carte", din ce mi-a zis el sunt inca in ceata dar am reusit sa imi fac totusi o idee, am scris mai jos „Adeverinta cum ca am fost la CAS si cum ca l-am co-asigurat pe tata". Cum ziceam, dubii ca stie Kaufland ce fac eu in timpul liber si pe la ce institutii umblu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru VelaJohnny):

Birocratia este mare, daca tatal tau primeste cardul de sanatate atunci n-are nevoie de adeverinta.
Daca totusi insista de la spital atunci adeverinta o obtii de la sanatate, firma la care esti angajat n-are cum sti daca tatal tau, care nu lucreaza le ei, este sau nu coasigurat.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Adeverinta: cardul de sanatate a tatalui tau.
Daca nu-l stiu citi cardul la spital, atunci sa cheme depanatorul sau sa mearga la curs de specializare. tongue

| RAY a răspuns:

Trebuie adus de la casa de asigurari cum ca e coasigurat, bine il poaate gasi si in pc dar in ro birocratia e mare, card de sanatatate are? ca din cate stiu eu doar cu el se lucreaza

| VelaJohnny explică (pentru RAY):

„La CAS nu mi-au dat nici o hartie, chitanta ceva, mi-au zis ca toate informatiile acelea vor fi introduse in cardul de sanatate al tatei." - da are card tata. Zicea tata, ca i-au zis asistentele (sunt curios cat de informate sunt), ca are nevoie de la locul meu de munca (Kaufland) o adeverinta prin care se arata ca tata a fost co-asigurat de mine la CAS. Eu nu sunt in dubii ca Kaufland are acces la informatiile astea de la CAS, oricum sun maine acolo sa intreb. Poate e vorba de o adeverinta cum ca sunt angajat acolo cu carte de munca si asigurare. Asa oribil e sa ai de a face cu statul si prostii de acte, cum ziceai si tu, birocratie mare.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man in card apare orice informatie in maxim 24 de ore

| VelaJohnny explică:

Un detaliu in plus, lucrez cu 6 ore, nu cu norma intreaga.

| VelaJohnny explică:

„in card apare orice informatie in maxim 24 de ore" - la CAS au zis ca in 10 minute dupa ce o introduc.

„firma la care esti angajat n-are cum sti daca tatal tau, care nu lucreaza le ei, este sau nu coasigurat." - asa mi se pare si mie logic.

Cred ca solutia cea mai buna e sa merg la spital, si sa ii pun sa vorbeasca cei de acolo prin telefon cu CAS. Inainte insa, o sa sun la Kaufland totusi, sa nu se zica ca nu am incercat.

| VelaJohnny explică:

S-a rezolvat. Asa habarnisti sunt oamenii aia care lucreaza acolo in spital. Am dus o adeverinta cum ca sunt angajat la Kaufland, si prin urmare, asigurat medical. Femeia aia a luat-o, m-a intrebat daca are legatura cu tata, eu zic „da, da!" dupa verifica cardul de sanatate si zice „e in regula!". Vai si amar, nici macar nu si-au dat seama despre ce e vorba in adeverinta adusa de mine. In fine, bine ca am scapat. Multumesc tuturor de raspunsuri!