| barbulescumalexandru a întrebat:

Tocmai m-am angajat avand varsta de 16 ani. Lucrez 2 zile iar alte 2 libere cate 4 ore (dar stau 6 in acte scrie 4. Asa m-am inteles). Undele dati pica in weekend in acest interval de lucru. Am citit acel contract ca am un salariu brut de 425 lei. Iar la un alt rand lucrurile pe care le zic aici in altfel de culoare(le-am marcat BOLDAT) exact asa

J.salarizare
1.salariul de baza lunar brut. 425 lei
2.alte elemente constitutive
a) sporuri 2% spor weekend
b) indemnizatii...
b1) PRESTATII SUPLIMENTARE IN BANI...
b2)MODALITATEA PRESTATIILOR SUPLIMENTRE IN NATURA. BONURI DE MASA
c)alte adaosuri...

Adica. pe langa salariul brut pe care il incasez daca una sau mai multe din acele ture pica ori sambata sau duminica eu pot incasa acel 2% si/ sau prestatie suplimentara in bani si bonuri sau celelalte adaosuri?

Cum se calculeaza toate acestea?

Mersi frumos pentru rabdarea acordata

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sporul de 2% se calculeaza pentru lucrul in zilele libere iar bonurile de masa se primesc pentru zilele lucratoare.
In orice caz, la 4 ore lucrate zilnic, trebuie ca salariul minim brut pe luna sa fie de cel putin 525 lei, incepand cu 1 iulie, conform HG nr./2014, citez:
"ART.1. (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168, 667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5, 781 lei/oră.
  (2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168, 667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6, 225 lei/oră.
  ART.2. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază,  potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.
  ART.3. (1) Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui  contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 şi 2 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei."

| barbulescumalexandru explică:

Asta inseamna ca daca de la 1 iulie intrs legea asta cu marirea salariului brut. Imi face inca un alt contract si imi schimba de la 425 lei brut la 500 si cv?