| Andreii002 a întrebat:

Am 15 ani si de la un timp am probleme cu rromii.S-au luat de mine, cam 4 rromi si de atunci am decis sa nu mai ies din casa fara spray lacrimogen. Locuiesc intr-o zona... gen Ferentari/Baicului, se fura etc. Daca ma prinde politia cu spray lacrimogen in buzunar patesc ceva (ma ducea sectie sa dau declaratie etc)? Are ceva daca il am si sunt minor? Doresc sa il folosesc NUMAI pentru autoaparare. Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde unde te prinde. Este legal sa-l detii si sa-l folosesti in legitima aparare, dar este infractiune daca il porti in anumite locuri si la anumite evenimente sau daca il folosesti fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Yurisa a răspuns:

Esti minor si nu ai voie.
Poti sa iti confectionezi o rozeta din inele piramidawinking

| Jannah a răspuns:

Am trecut prin Ferentari, Baicului, chiar si Zetarilor si nu s-a luat nimeni de mine. Refuz sa cred ca s-au luat de tine fara motiv. Minorii nu au voie sa le detina sau foloseasca. Eu nu mi-as asuma riscul asta in locul tau, vorbeste cu un parinte, el stie sa decida ce este mai bine pentru tine. Ai grija de tine.