| Myyy3 a întrebat:

Sall.In primul rand scuzati categoria.Am 17 ani si doresc sa aflu daca patesc ceva daca folosesc spray cu piper in legitima aparare sau daca ma prinde politia cu el la mine.

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Spreayul cu piper este potrivit legii romane o arma neletala de autoaparare. Legea nr.295/2004 prevede la Art. 63 - "Uzul de arma neletala destinata pentru autoaparare: 1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare, pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate"
Iar Art.62 aliniatul 3) Armele neletale pot fi detinute si, dupa caz, purtate si folosite de persoane fizice sau juridice, cu conditia inregistrarii acestora la autoritatile competente, in conditiile prevazute de prezenta lege". Deci, in concluzie, trebuie sa inregistrati aceasta arma neletala de autoaparare la politie pentru a o putea folosi in mod legal.

In concluzie daca e inregistrata...
Tot asa a renuntat si Mircea Badea la pistolul sau cu gaze big grin

E legal si nu prea big grin

| Myyy3 explică (pentru stlucian):

Nu am prins ideea...cum sa inregistrez eu un amarat de spray luat de la magazin?

| chocoholic a răspuns:

Nu! Nu patesti nimic. Ideea e ca TREBUIE neaparat folosit doar ca sa te aperi, in niciun alt mod! Daca il folosesti in joaca sau ceva de genul si compozitia ajunge la ochii cuiva, atunci da, probabil vrei avea ceva probleme, dar atat timp cat tu te aperi folosindu-l nu se intampla nimic. Sa speram ca nu va fi cazul sa il folosim!winking