| CbtRaduRO a întrebat:

Salut TPU.
Am doi indieni necalificati la munca in constructii. Le expira viza. Vreau sa le fac angajare si sa le reinoiesc viza. Ma puteti ajuta cu cateva informatii, va rog? De ce acte am nevoie? Unde ar trebui sa merg dupa ce pregatesc dosarul cu actele?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi cu aceasta intrebare la Fortele de Munca.

| darrio2007 a răspuns:

Adica au muncit la negru pana acum? Esti cam tinerel. Sper sa vada si cine trebuie ce ai scris tu aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar pana acum, i-ai tinut ilegal?
Cum de nu stii ce le trebuie daca deja muncesc la tine de atata vreme?

| Frank51 a răspuns:

Tu nu ai treaba cu viza, ei trebuie să meargă la oficiu pentru imigranți, și să-și facă fiecare viză de lungă ședere în scop de muncă. Angajarea se poate face și fără viză, dacă imigrantul a obținut autorizație de muncă.

| Iote a răspuns:

Tu esti angajatorul si nu stii ce trebuie sa faci?

| Brizbriz a răspuns (pentru Iote):

"Vreau sa le fac angajare"
e pe dracu' angajatorul, ii are la negru

https://www.google.com/search?q=ministerul+de+externe
da un telefon