| vladciubuc10 a întrebat:

Salut TPU!
Am intrat intr-o mare problema.
Luni am cumparat o masina second hand, am primit toate actele, contract de vanzare cumparare, iar proprietarul a spus ca imi da fiscalul ziua urmatoare pentru ca era inchis la primarie.
Ulterior, a inceput sa ma anuleze de pe o zi pe alta, spunandu-mi ca mi-l da "maine" dar deja s-a facut aproape o saptamana si mi-am pierdut speranta ca il voi primi.

Ce pot face legal ca sa ies din problema asta?
Maine vreau sa ma duc la politie pentru a face plangere penala pentru inselaciune.
Am inregistrarile telefonice in care imi spune ca imi da fiscalul + mesaje?
Exista vreo sansa de a il da in judecata si a castiga?

Ce sfat imi dati?

Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ai gresit grav dandu-i toti banii fara a primi toate actele.
In al doilea rand nu este inselaciune, asa ca nu este infractiune. Tot ce poti face este sa-l dai in judecata si ai 2 variante:
-sa soliciti fie desfacerea contractului si restituirea banilor si tu sa-i restitui masina;
-sa soliciti obligarea lui sa-ti dea certificatul de atestare fiscala.
Inainte de a face asta sa-l somezi, in scris, sa-ti dea certificatul, in maximum 7 zile, prezentandu-i cele 2 solutii pe care le ai daca nu o face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sanse sa il dai in judecata si sa castigi. Dar procesul va dura 1, 2 ani cine stie. Pana atunci stai cu masina neinscrisa pe tine.

| siriusblack98 a răspuns:

Ai șanse mari să câștigi un proces în situația prezentată dar e mai mare alergătura iar procesele pot dura ani de zile. Sugerez mai întâi să-i spui ce vei face dacă nu îți aduce fiscalul într-un anumit număr de zile. Și nu mai cumpăra mașini de la cei care nu pot da fiscalul pe loc. Am pățit și eu odată treaba cu fiscalul cu un samsar din Vitan. M-a amânat tot așa vreo 7-8 zile până l-am amenințat că îl dau în judecată. A doua zi la ora 10 dimineața a venit la mine cu fiscalul în mână. Aparent totul era ok, mașina înregistrată la primărie, taxe plătite dar omul era un pierde vară pe sistemul lasă-mă să te las.

| vladciubuc10 explică (pentru siriusblack98):

Din pacate nu a mers cu amenintarea...nici macar nu cred ca ii pasa

| BlackPixel a răspuns:

Daca ai toate actele de vanzare-cumoarare + dovezi, da, ai sanse.
Eu iti sugerezi sa il ameninti mai intai...

| vladciubuc10 explică (pentru BlackPixel):

Am facut asta, nu pare sa ii pese.

| Anonimboy17year a răspuns:

Ce plangere ce alea... dai cu masina intr-o camera de rovinieta (fara rovinieta platita) de 2-3 ori si te cauta el...

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Ia vezi copilaș, e mișto să dai voturi aiurea random? Test de tabla înmulțirii dacă ar pune moderatorii la crearea conturilor pe platformă și cei ca tine ar dispărea din peisaj.

| Voicu_Toma_2000 a răspuns:

Cel mai bine il suni si ii spui,, Nu mai am nevoie de fiscal maine ma duc la politie si o sa fac plangere penala,, si te asigur ca singur va veni la tine sa ti-l aduca.Cel mai probabil are datorii la primarie si nu poate sa-l scoata