| LightxD a întrebat:

Salut Tpu.Am o intrebare si nu-i gasesc raspunsul nicaieri, am o motocicleta veche din 1976 Dnepr MT12 cu atas,intrebarea mea este daca o pot conduce cu categoria de permis B pentru ca este o motocicleta de putere nu de viteza, buna pentru tractat,mers prin padure, urcat dealuri, plimbari are mai mult caracteristici de ATV, si as vrea sa stiu si ce-mi poate face politia daca ma opreste si am actele la ea inregula doar nu am categoria A, A1 sau A2?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu prea cunosti legislatia rutiera si nici nu ai depus eforturi s-o citesti, altfel ai fi stiut ca nu o poti conduce cu categoria B, cu aceasta se poate conduce doar mopedul (motocicleta de pana la 25 cmc si viteza sub 45 km/h), pentru celelalte motociclete ai nevoie de permis corespunzator categoriei, respectiv A1, A2 sau A.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, mai ales cele facute prin L.203/2012, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate.
(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
a) permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
b) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, dacă titularii deţin permis de conducere pentru categoria D;
c) permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi.
(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."
Conducerea fara permis corespunzator constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Daca esti pedepsit penal iti va fi anulat permisul de conducere detinut si il vei putea obtine, dupa o noua examinare, abia dupa ce au trecut 6 luni de la executarea pedepsei.

| Aylee a răspuns:

Ce iti poate face? Se considera cum n-ai avea permis, este acelasi lucru daca as avea categoria A dar conduc masina. Este o fapta penala si se poate pedepsi cu inchisoarea. Nu conteaza ca este cu atas sau fara, cu categoria B ai voie sa conduci motociclete pana in 50 cmc, adica scutere. pana in 125 cmc categoria A1 si 125-500 A2, peste 500 A.